Dołek

Dwa znaczenia słowa ” dołek „

Pierwsze znaczenie słowa dołek
to otwór w ziemi wykonany na putting greenie, w którym ustawiana jest flaga. Ma średnicę 4¼ cala (108 mm) i głębokość co najmniej 4 cale (101,6 mm).

Dołek na greenie

 

Drugie znaczenie słowa dołek
to fragment pola golfowego. Zgodnie z Regułami Gry w Golfa dołek składa się z następujących części:
– obszary tee,
– obszary kary,
– bunkry,
– putting green i
– obszar główny

dołek - pole golfowe

 

Par i długość dołka

Par dla każdego dołka to liczba uderzeń, jaka jest oczekiwana od gracza scratch na tym dołku, przy założeniu zawsze  dwóch puttów. Na przykład, na dołku par-4, gracz scratch powinien trafić green swoim drugim uderzeniem i zakończyć dołek w dwóch puttach. Reguły Handicapowe zawierają zalecenia dotyczące długości dołków odpowiednie do ich wartości par.

par i długość dołka

 

Obszary

Podczas rozgrywania dołka golfista rozpoczyna grę z obszaru tee i kończy dołek po umieszczeniu piłki w dołku na putting greenie. Zwykle na każdym dołku znajduje się wiele obszarów tee. Są one przeznaczone dla graczy o różnych umiejętnościach.
więcej o obszarze tee …

Pomiędzy teeing area i greenem zazwyczaj rozciąga się fairway oraz umieszczone są elementy pola zbudowane w celu utrudnienia gry: obszary kary i bunkry. Poprzeczne obszary kary są oznaczane jako żółte obszary kary, natomiast obszary równoległe do linii gry oznaczane są jako czerwone obszary kary.
więcej o obszarach kary …
więcej o bunkrach …

Na  obszar główny składają się fairwaye i inne strefy porośnięte trawą lub inną roślinnością. Fairwaye są zaprojektowane jako trawiaste korytarze do gry pomiędzy obszarami tee a putting greenami. Krótko skoszona trawa na fairwayu ułatwia oddanie drugiego i kolejnych uderzeń. Poza fairwayem trawa jest wyższa i nazywana rough. W niektórych fragmentach pola trawa jest niekoszona (extreme rough) lub pozostawione są zarośla.

Średnia wysokość cięcia trawy wynosi:
– na fairwayach: 10 – 12 mm (3/8 – 1/2 cala)
– w strefach rough: 35 – 125 mm (1,5 – 5 cali)

 

Dołek w birdie book

Pola często publikują materiały nazywane  birdie book, w których pokazane i dokładnie opisane są wszystkie dołki. Gracze mogą tam znaleźć wszystkie odległości do kluczowych punktów, przeszkód, zasadzek a także zalecenia miejscowego Pro dotyczące gry. Przykład dołka opisanego w birdie book pokazano poniżej.

 

 

powrót do: Pole golfowe

aktualizacja: marzec 2021