Buty golfowe – systemy numeracji

Rozmiar obuwia podawany jest na świecie w wielu różnych systemach numeracji. Wiele źródeł podaje odmienne metody i tabele przeliczenia rozmiarów podawanych w różnych systemach.

Problem polega na tym, że systemy nie są w pełni znormalizowane. Rozmiary różnią się z powodu odmiennych metod pomiaru i procesów produkcji i dopuszczalnych odchyłek. Ponadto rozmiary podawane w jednostkach długości mogą dotyczyć długości stopy albo wewnętrznego rozmiaru buta.

Kalkulator przeliczający rozmiary został opracowany na podstawie międzynarodowej specyfikacji technicznej ISO/TS 19407:2015 Footwear – Sizing – Conversion of sizing systems. Jest to jedyny znany mi dokument, który pozwala na jednoznaczne przeliczenie najpopularniejszych systemów numeracji. Wszystkie rozmiary podawane w centymetrach i calach dotyczą rozmiaru stopy.
Konwerter obejmuje systemy numeracji:

  • rozmiar w centymetrach
  • rozmiar w calach
  • EU – stosowany w większości krajów kontynentalnej Europy
  • UK – stosowany w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Indiach, Australii i Nowej Zelandii
  • US – stosowany w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie
  • Mondopoint – wprowadzony normatywnie w Rosji (norma GOST R 58149-2018) i w krajach wschodniej Azji, między innymi w Japonii (norma S 5037:1998) i Korei (norma M 6681:2007)
  • RUS – stosowany tradycyjnie w Rosji (norma GOST 11373-88)

rozmiar obuwia - butów golfowych przeliczanie numeracji EU UK US i mondopoint

Oprócz powyższych systemów, na świecie można spotkać jeszcze rozmiary chińskie. Oznaczane są one jako CHN albo CN. Niestety do tej pory nie znalazłem na ten temat żadnych wiarygodnych informacji pozwalających na jednoznaczne przeliczenia. Kalkulator wyświetla jedynie przybliżoną wartość, bez gwarancji dokładności.

 UWAGA:
Poszczególni producenci nie są zobowiązani do stosowania oficjalnych systemów numeracji pokazanych w powyższym konwerterze rozmiarów. Wówczas najczęściej publikują własne tablice rozmiarów.

 

Ścieżka menu:

aktualizacja: grudzień 2021