Najlepsze tee – długość pola

Pola golfowe mają kilka zestawów tee. Różne zestawy oznaczają różne długości pola i wymagają odpowiednich umiejętności gry. Jak wybrać najlepszy do gry (optymalny do możliwości) zestaw tee (długość pola), aby mieć przyjemność z gry?

Niektóre pola podają sugerowany kolor tee w zależności od handicapu gracza. Jeśli taka informacja jest niedostępna, to na nieznanym polu wybór może okazać się trochę bardziej skomplikowany. Dotyczy to zwłaszcza pól z większą liczbą zestawów tee (pięć, sześć lub siedem).

znaczniki i markery tee długość pola wiele kolorów

 

Właściwa długość pola – zasady obliczania

Istnieje kilka metod i wytycznych dotyczących wyboru zestawu tee, który najlepiej pasuje do umiejętności golfisty. Jedna z najprostszych metod opiera się na odległości uderzenia kijem 5 iron. Według tej metody najbardziej odpowiednią całkowitą długością pola golfowego jest średnia odległość uderzenia 5 iron pomnożona przez 36.

Zgodnie z naszymi obserwacjami, współczynnik 36 dobrze sprawdza się w przypadku graczy scratch i golfistów z niskim handicapem, pozwalając im zagrać na par pola. W przypadku graczy ze średnim i wysokim handicapem współczynnik może być nieco wyższy (ich celem jest par netto). Kalkulator poniżej zwiększa współczynnik o jeden na każde sześć punktów Handicapu gracza.

Kalkulator pozwala określić odpowiednią długość pola na podstawie:

  • długości uderzenia kijem 5 iron,
  • długości uderzenia driverem albo
  • szybkości swingu driverem.

W obliczeniach użyte zostały statystyczne dane dotyczące długości uderzeń dla różnych kijów i szybkości swingu drivera. Obliczona długość pola została ograniczona do przedziału pomiędzy:

  • 2750 m (3000 y) – najkrótsze pola podlegające kalibracji do celów handicapowych
  • 8000 m (8750 y) – najdłuższe pola na świecie

Oczywiście ta metoda nie jest dokładna i doskonała i jest raczej praktycznym przybliżeniem. Jednakże może być pomocna i stanowić dobrą wskazówkę wyboru tee. Istotnym elementem dla trafności obliczeń jest podanie PRZECIĘTNYCH, A NIE NAJWYŻSZYCH osiągalnych długości uderzeń (ew. szybkości swingu).

  

Ścieżka menu:

aktualizacja: styczeń 2022