Wyniki gry

Wynik rundy golfa jest obliczany przy uwzględnieniu formatu, w którym runda była rozgrywana. Dwa podstawowe typy rozgrywek i obliczania wyników w golfie to Match Play i Stroke Play.

Rozgrywki Match Play są rozstrzygane na poszczególnych dołkach. Strona (gracz lub drużyna) z mniejszą liczbą uderzeń (netto lub brutto) wygrywa grany dołek. Całe zawody wygrywa strona, która wygrała większą liczbę dołków.

W rozgrywkach Stroke Play obliczana jest całkowita liczba uderzeń w jednej lub większej liczbie rund 18 dołkowych. Zawody wygrywa strona (gracz lub drużyna) z najmniejszym łącznym wynikiem (netto lub brutto).

Zawody Stableford, Par i Bogey są rozgrywane na zasadach Stroke Play, natomiast wynik jest obliczany poprzez porównanie liczby uderzeń uzyskanych na poszczególnych dołkach z zadaną wartością nominalną (par dołka). Rozgrywki Par i Bogey łączą cechę charakterystyczną formuły Match Play (wygrywanie lub przegrywanie dołków) z zasadami gry Stroke Play.

Przejdź do sposobu punktowania gry Stroke Play

Przejdź do sposobu punktowania gry Match Play

 

Wiele formatów turniejów golfowych może być rozgrywane według zasad Match Play albo Stroke Play. Niektóre z nich są wymienione w Regułach Gry w Golfa i Regułach Handicapowych WHS, wobec czego są one nazywane formatami „oficjalnymi”. Oficjalne formaty turniejów golfowych zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Oficjalne formaty gry w golfa
FormatSystem wyników
Match
Play
Stroke
Play
SingleTAKTAK
ThreesomeTAKTAK
FoursomeTAKTAK
GreensomeTAKTAK
Three BallTAKNIE
Four BallTAKTAK
Best BallTAKTAK

 

Inne formaty turniejów niewymienione w dokumentach R&A są “nieoficjalne”, ale czasami stosowane w zawodach towarzyskich lub klubowych. Są to turnieje: Patsome, String, No Alibis, Portuguese Caddy i Flags.

Trzecia grupa obejmuje formaty stosowane w rozgrywkach stanowiących zakład między stronami: Nassau, Bingo-Bango-Bongo, Skins i dziesiątki innych.

Krótkie opisy powyższych formatów są dostępne w zakładce formaty gry. Kliknięcie w pogrubioną/zieloną nazwę formatu wyświetla jego opis.

Kalkulatory wyników gry w rundach Stroke Play i Match Play są dostępne tutaj:

Kalkulator wyniku rundy Stroke Play

Kalkulator wyniku rundy Match Play

 

Karta wyników scorecard wynik golf
Karta wyników
Ścieżka menu:

aktualizacja: marzec 2022