Format Par/Bogey

Punktacja par (ang. par/bogey competition) jest systemem liczenia wyników w rundach Stroke Play, gdzie wynik jest obliczany tak jak w 18-dołkowej rundzie Match Play. Zawodnik rozgrywa Match Play z polem (wirtualny gracz scratch, który gra par na wszystkich dołkach). Przeciwnikiem gracza jest jego własny potencjał i na każdym dołku są tylko trzy możliwości: Wygrana, Remis albo Przegrana. Punkty są przyznawane poprzez porównanie liczby uderzeń z wartością par (albo bogey) dołka według poniższej tabeli:

punktacja punkty stableford ,punkty par bogey , par/bogey

Tabela pokazuje porównanie punktów zdobywanych w formacie Par/Bogey z punktacją Stableford.

Punktacja bogey (ang. bogey competition) jest odmianą punktacji Par. Jedyną różnicą jest to, że przeciwnikiem jest wynik „bogey” na każdym dołku. W tym sposobie punktacji wartości „bogey” dla poszczególnych dołków są ustalane przez władze pola lub komitet turniejowy i niekoniecznie oznaczają wynik o jeden wyższy od par dołka. W większości przypadków jest to par, a tylko na niektórych dołkach jedno uderzenie więcej. Niektóre pola z długą tracycją umieszczają na karcie wyników zarówno wartości par jak i „bogey” dołka.

Punkty w tych formatach można obliczać w odniesieniu do wartości par netto lub wartości par brutto. W rywalizacji handicapowej (netto) gracze muszą znać i odpowiednio przydzielić swoje uderzenia handicapowe do poszczególnych dołków. Więcej informacji o przydzielaniu uderzeń handicapowych do poszczególnych dołków znajduje się w zakładce Wynik Netto.

Wygrywa strona z największą liczbą punktów uzyskaną na wszystkich dołkach.

Na następnej stronie dostępny jest kalkulator Wyniku Stroke Play / Punktacji Par dołka na dowolnym polu.

Zobacz też:

Pełna, uniwersalna karta wyników (scorecard)
z punktami Par/Bogey

obliczająca wynik Stroke Play netto i Par/Bogey całej rundy golfa.

 

Ścieżka menu:

aktualizacja: grudzień 2023