Obszar Główny pola golfowego

Co to jest Obszar Główny

Obszar główny obejmuje cały teren pola golfowego z wyjątkiem bunkrów, obszarów kary, obszarów tee i putting greenu rozgrywanego dołka. Wszystkie obszary tee i greeny innych dołków są częścią obszaru głównego aktualnie rozgrywanego dołka.

W skład obszaru głównego wchodzą fairwaye, rough, zarośla, krzewy, drzewa (obszary z trawą lub inną roślinnością) oraz obszary nieutrzymywane (np. bunkry waste). Na tym obszarze golfiści grają piłki „tak, jak leżą” z wyjątkiem stref, w których panują nienormalne warunki na polu (takie jak sztuczne utrudnienia, tymczasowa woda i teren w naprawie).

dołek - obszar główny

 

Fairway i Rough

Głównym elementem obszaru głównego jest fairway, czyli trasa wiodąca od obszaru tee do putting greenu. Trawa na fairway’u jest skoszona krótko, ale trochę wyżej niż na putting greenie.

Poza fairwayem trawa jest wyższa i jest określana jako rough. Rough rozciąga się wzdłuż fairway’a po obu jego stronach oraz otacza green. Czasami wąski pas trawy (o szerokości 1-3 metrów) tuż przy fairway’u jest koszony przez greenkeeperów do mniej więcej połowy pomiędzy wysokością trawy na fairway’u a wysokością rough. Ten obszar nazywany jest semi rough lub first cut.

Często nieco dalej od linii gry i fairway’a znajdują się obszary z naturalną lub dziką roślinnością, która nie jest doglądana przez greenkeeperów. Te obszary określane są jako extreme rough.

fairway rough i extreme rough

 

Średnia wysokość koszenia trawy to:
fairway                    3/8 – 1/2 cala (10-12 mm)
– semi rough             1 – 1,5 cala (25-38 mm)
rough                       2 – 6 cali (50-150 mm)
extreme rough       niekoszona regularnie

 

W obrębie obszaru ogólnego mogą również znajdować się specjalne strefy określone w Regułach Gry w Golfa.

Teren w naprawie (ang. Ground Under RepairGUR) jest wyznaczany, jeśli określony obszar powinien być chroniony lub gra nie jest możliwa ze względu na warunki ziemne, naprawy i problemy z konserwacją. Jeśli piłka gracza leży na tym obszarze, lub jeśli ten obszar ma wpływ na jego ustawienie lub zamach, to gracz musi wziąć obowiązkowe uwolnienie.

Jeśli jakiekolwiek wchodzenie i wykonywanie uderzeń z określonego obszaru jest zabronione, to jest on oznaczany jako strefa zabronionej gry (ang. No Play ZoneNPZ). Poszukiwanie i / lub podnoszenie piłki leżącej w tym obszarze jest również zabronione. Konieczne jest obowiązkowe uwolnienie – bez kary lub z uderzeniem karnym zależnie od sytuacji.

więcej o terenie w naprawie …
więcej o strefie zabronionej gry …

 

Ścieżka menu:

aktualizacja: marzec 2021