Obszar tee

Definicja obszaru tee

Obszar tee jest punktem startowym każdego dołka na polu golfowym. Jest to obszar, z którego golfiści muszą wykonać swoje pierwsze uderzenie na każdym dołku. Gracze nazywają je czasami nieformalnie tee boxami lub po prostu tee (tak samo ja nieformalna nazwa kołeczka tee).

Typowe pole golfowe ma wiele obszarów tee na każdym dołku. Są one wyznaczone przez zestawy znaczników tee w różnych kolorach. Najpopularniejsze są znaczniki w kolorach białym, żółtym, niebieskim i czerwonym. Jeśli gracz rozpocznie pierwszy dołek z obszaru wyznaczonego przez wybrany kolor znaczników tee, to gra z obszarów tee tego samego koloru na każdym kolejnym dołku aż do końca rundy.

obszar tee i znaczniki tee

 

Długość pola zależy od koloru znaczników tee wybranych do rozegrania rundy. Więcej informacji na ten temat tutaj: Optymalna długość pola.

 

Znaczniki tee

Znaczniki tee mogą mieć różne kształty i rozmiary. Przykłady pokazano na ilustracji poniżej:

Znacznik tee

 

Kiedy piłka jest w obszarze tee?

Dokładne granice obszaru tee są określane przez aktualne usytuowanie jednokolorowego zestawu dwóch znaczników tee. Znaczniki wyznaczają prostokąt o głębokości dwóch długości kija (dowolnego, a więc najdłuższego w torbie drivera), którego przednia krawędź jest wyznaczona linią między dwoma najbardziej wysuniętymi do przodu (w kierunku gry) punktami obu znaczników tee. Piłka znajduje się w obszarze tee, gdy jakakolwiek część piłki dotyka lub znajduje się nad jakąkolwiek częścią obszaru tee.

Na rysunku poniżej granica obszaru tee jest zaznaczona czarną linią przerywaną.

obszar tee granice

 

Gra z obszaru tee

W obszarze tee golfista może zagrywać piłkę z ziemi lub „unieść” ją nad ziemią – umieszczając ją na kołeczku tee .

Na pierwszym dołku honor (kolejności gry) jest wyznaczany lub losowany (np. rzut monetą lub kołeczkiem tee). Graczowi, który:
– wygrywa dołek w grze match play lub
– ma najniższy wynik brutto na dołku w grze stroke play
przysługuje honor na następnym dołku.
Jeśli dołek był zremisowany w match play albo dwóch lub więcej graczy ma ten sam wynik na dołku w stroke play, zawodnicy grają w takiej samej kolejności, jak na poprzednim dołku.

 

powrót do: Pole golfowe

aktualizacja: marzec 2021