Dopasowanie gripu

Grip jest jest częścią kija golfowego, którą golfista trzyma w dłoniach podczas uderzenia. Standardowy sposób dobierania prawidłowej grubości gripu oparty jest o wymiary dłoni – lewej dla praworęcznych golfistów i prawej dla leworęcznych golfistów.

Pierwszym krokiem jest pomiar długości dłoni i długości środkowego palca tak, jak jest to pokazane na rysunku poniżej. Następnie należy wprowadzić do kalkulatora wyniki pomiarów  i średnicę butt szaftu, na którym będzie instalowany grip (zobacz gdzie mierzyć średnicę szaftu …).

Konfigurator automatycznie wyświetla dostępne kombinacje rodzaju gripu i liczby warstw taśmy dwustronnej, pozwalające na otrzymanie obliczonej grubości gripu. Obliczenia są oparte o przeciętne parametry najpopularniejszych gripów i taśm klejących. Zawsze jednak, z uwagi na brak standaryzacji należy zmierzyć grubość gripu po jego założeniu i ewentualnie wprowadzić korektę.

grip - dpasowanie - pomiar wielkości dłoni golfistyUWAGI:

 • model gripu jest określany przez średnicę wewnętrzną gripu (core size) widoczną jako 2-cyfrowa liczba po wewnętrznej stronie otworu „grip mouth” (np. 58 = 0,580 cala) oraz jego typ wymieniony na jego zakończeniu (grip cap):
  ladies (undersize -1/16 cala)
  standard (może być nieopisany)
  midsize (oversize +1/16 cala)
  – jumbo (oversize +1/8 cala)
  Oba te parametry są istotne przy doborze prawidłowej grubości gripu.
 • różne modele szaftów mogą mieć różna średnice pod gripem (typowo od 0,58 do 0,62 cala)
 • dodatkowe warstwy dwustronnej taśmy do gripów (każda warstwa po 0,015 cala) mogą być zastąpione kilkoma warstwami jednostronnej taśmy maskującej, ale dostępne papierowe taśmy maskujące mają różne grubości w zakresie od 0,003 do 0,005 cala. Dlatego warstwa taśmy maskującej owinięta na szafcie zwiększa jego średnicę o 0,006 – 0,010 cala. Należy sprawdzić grubość taśmy maskującej przed przeliczeniem takiej zamiany.

taśma dwustronna na zdjęciu …
taśma jednostronna (maskująca) na zdjęciu …

 

Ścieżka menu:

aktualizacja: październik 2021