Średnica gripu

Grip jest jest częścią kija golfowego, którą golfista trzyma w dłoniach podczas uderzenia. Dlatego też średnica gripu ma duże znaczenie dla komfortu i dokładności uderzenia. Powinna być dobrana odpowiednio do wielkości dłoni gracza.

Grip kija golfowego, cap, mouth

 

Grubość gripu zainstalowanego na szafcie jest mierzona w miejscu odległym o 2 cale od krawędzi gripu tak, jak to pokazano na rysunku poniżej.

Rozmiar średnica gripu kija golfowego - gdzie mierzyć grubość gripu

Zazwyczaj mężczyźni używają gripów „standard”, a kobiety gripów „ladies”. Ale w wielu przypadkach nie jest to optymalne rozwiązanie.

Różni golfiści mają różne rozmiary dłoni i różną długość palców. Grip powinien mieć odpowiedni rozmiar i dlatego gripy wszystkich kijów (z wyjątkiem gripu putter’a) powinny być dobrane do wymiarów dłoni golfisty – lewej dla golfistów praworęcznych i prawej dla leworęcznych.

Zgrubna reguła sprawdzenia, czy grip ma odpowiedni rozmiar jest następująca:
Należy spojrzeć na dłoń normalnie trzymającą grip. Jeśli końce dwóch środkowych palców dotykają lekko wnętrza dłoni to grip jest odpowiedni. Jeśli wbijają się w dłoń grip jest za mały, natomiast jeśli nie dotykają dłoni grip jest za duży.

Dopasowanie gripu można też wykonać precyzyjnie z użyciem kalkulatora prawidłowej średnicy gripu dostępnego na następnej stronie.

Przejdź do dobierania grubości gripu

 

Ścieżka menu:

aktualizacja: styczeń 2017