Kij golfowy

Kij golfowy

Kij golfowy składa się z trzech głównych elementów. Są to: główka, szaft i grip. Ferrula jest dodatkowym elementem estetycznym, maskującym miejsce klejenia szaftu i główki.

kij golfowy

 

Grip

Grip jest elementem, za który golfista trzyma kij golfowy. Zgodnie z regułami gry w golfa grip musi być okrągły, ale różnorodność dostępnych rozmiarów i modeli pozwala na dobranie gripu do różnych wielkości dłoni. Gracze mogą także wybrać odpowiedni dla nich materiał (guma, polimer lub skóra) i wzór wykończenia (kolor i powierzchnia z małymi otworami, rowkami lub prążkami). Więcej informacji oraz kalkulator prawidłowej grubości gripu można znaleźć tutaj.

Grip kija golfowego

grip kij golfowy cap

 

Szaft

Szaft (shaft) kija golfowego łączy grip z główką kija I podobnie jak grip musi mieć okrągły przekrój. Szafty są wykonywane ze stali, grafitu lub kompozytu żywicy z włóknem węglowym. Materiał, z którego wykonywany jest szaft, zależy od osobistych preferencji gracza.

Jedną z właściwości szaftu jest jego sztywność (flex). Określa ona tendencję do zginania się szaftu pod wpływem sił powstających przy uderzeniu. Sztywność szaftu jest dobierana do prędkości swingu golfisty lub długości uderzenia (driverem lub 5-iron).

Generalnie nie ma jednego standardu określania sztywności szaftu dla producentów sprzętu golfowego, ale powszechnie używanych jest pięć stopni sztywności: Extra Stiff (najsztywniejszy), Stiff, Regular, Senior i Ladies (najbardziej elastyczny), zazwyczaj oznaczanych literami: X, S, R, A i L. Czasami sztywność Senior jest oznaczana jako M (Mature / Medium), Stiff jako F (Firm) i Extra Stiff jako T (Tour).

Tip i butt - shaft / szaft kija golfowego

 

Główka

Główka jest najbardziej złożonym elementem kija golfowego, gdzie energia uderzenia jest przekazywana piłce golfowej. Główki kijów są produkowane w różnych odmianach i typach, ale wszystkie mają trzy najważniejsze elementy. Są to: hosel (element łączący główkę z szaftem), lico (część faktycznie uderzająca w piłkę) i stopa (część najbliższa podłoża).

Rysunki poniżej pokazują typowe główki kijów iron i wood.

Główka iron - lico

Główka iron - toe

Główka wood

 

Właściwości kija golfowego można określić przy pomocy wielu różnych parametrów. Kolejne podstrony opisują jak mierzyć i dobierać podstawowe parametry kija. Proszę użyć linków poniżej albo wybrać odpowiednią pozycję z MENU po prawej stronie.

 

Ścieżka menu:

aktualizacja: październik 2020