Kalkulatory golfowe

Wyniki Stroke Play

Rozgrywka Stroke Play

Stroke Play jest klasyczną formą rozgrywek i systemem liczenia wyników, w którym wszystkie uderzenia wykonane w trakcie rundy (albo kilku rund) są sumowane w celu obliczenia wyniku końcowego. W Stroke Play każda strona (gracz lub drużyna) gra wszystkie dołki² i zlicza całkowitą liczbę uderzeń. Wygrywa Strona z najniższym wynikiem końcowym.

Jeśli zawody są rozgrywane z uwzględnieniem handicapu, wygrywa strona z najniższym wynikiem netto (wynik Stroke Play minus handicap turniejowy).

 

Punktacja Stableford

Stableford i Modified Stableford są systemami liczenia wyników w rundach Stroke Play, gdzie o wyniku decyduje liczba uderzeń wykonanych na poszczególnych dołkach. Punkty Stableford są przyznawane poprzez porównanie liczby uderzeń z wartością par dołka według poniższej tabeli:

Tabela punktów Stableford

 

Wygrywa strona z największą liczbą punktów uzyskaną na wszystkich dołkach.

Punktacja Stableford umożliwia zachowanie szans gracza na dobry wynik nawet po bardzo źle zagranym dołku oraz pozwala na przyspieszenie gry, ponieważ gracz na takim dołku może po prostu podnieść piłkę i przejść na następne tee.

 

Punktacja Par i Bogey

Punktacja Par (Par competition) jest systemem liczenia wyników w rundach Stroke Play, gdzie wynik jest obliczany tak jak w 18-dołkowej rundzie Match Play. Zawodnik rozgrywa Match Play z polem (wirtualnym graczem scratch, który gra par na wszystkich dołkach). Przeciwnikiem gracza jest jego własny potencjał i na każdym dołku są tylko trzy możliwości: Wygrana, Remis albo Przegrana. Punkty są przyznawane poprzez porównanie liczby uderzeń z wartością par dołka według poniższej tabeli:

Tabela punktów Par Competition

Punktacja Bogey (Bogey competition) jest odmianą punktacji Par. Jedyną różnicą jest to, że przeciwnikiem jest wynik „bogey” na każdym dołku. W tym sposobie punktacji wartości „bogey” dla poszczególnych dołków są ustalane przez władze pola lub komitet turniejowy i niekoniecznie oznaczają wynik o jeden wyższy od par dołka. W większości przypadków jest to par, a tylko na niektórych dołkach jedno uderzenie więcej. Niektóre pola z długą tracycją umieszczają na karcie wyników zarówno wartości par jak i „bogey” dołka.

W rozgrywkach Par i Bogey wygrywa zawodnik, który wygrał netto najwięcej dołków i w związku z tym gracze muszą znać i odpowiednio przydzielić swoje uderzenia handicapowe do poszczególnych dołków.

 

Na następnej stronnie znajduje się kalkulator Wyniku Stroke Play i Stableford dołka na dowolnym polu

 

Przydatne linki:

Materiały w języku polskim:
Strona internetowa Polskiego Związku Golfa (PZG)

Reguły Gry w Golfa

Materiały w języku angielskim:
Strona internetowa Europejskiego Związku Golfa (EGA)
Strona internetowa R&A
Reguły Gry w Golfa 2016 (online)

powrót do: Wynik Gry

aktualizacja: styczeń 2017

Kalkulatory golfowe