Dopasowanie gripu

Grip jest jest częścią kija golfowego, którą golfista trzyma w dłoniach podczas uderzenia. Standardowy sposób dobierania prawidłowej grubości gripu oparty jest o wymiary dłoni – lewej dla praworęcznych golfistów i prawej dla leworęcznych golfistów.
Pierwszym krokiem jest pomiar długości dłoni i długości środkowego palca tak, jak jest to pokazane na rysunku.

Pomiar wielkości dłoni golfisty

 

Drugim krokiem jest wprowadzenie wyników pomiaru do kalkulatora, który wyświetli rekomendowaną grubość gripu.

 

Następnie należy wprowadzić żądaną grubość gripu (obliczoną powyżej lub wybraną samodzielnie) i średnicę butt szaftu, na którym będzie instalowany grip

Zobacz gdzie mierzyć średnicę szaftu …

Konfigurator automatycznie wyświetla dostępne kombinacje rodzaju gripu i liczby warstw taśmy dwustronnej, pozwalające na otrzymanie obliczonej grubości gripu. Obliczenia są oparte o przeciętne parametry najpopularniejszych gripów i taśm klejących. Zawsze jednak, z uwagi na brak standaryzacji należy zmierzyć grubość gripu po jego założeniu i ewentualnie wprowadzić korektę.

 

UWAGI:

 • model gripu jest określany przez średnicę wewnętrzną gripu (core size) widoczną jako 2-cyfrowa liczba po wewnętrznej stronie otworu „grip mouth” (np. 58 = 0,580 cala) oraz jego typ wymieniony na jego zakończeniu “grip cap”:
  ladies (undersize -1/16 cala)
  standard (może być nieopisany)
  midsize (oversize +1/16 cala)
  – jumbo (oversize +1/8 cala)
  Oba te parametry są istotne przy doborze prawidłowej grubości gripu.
 • różne modele szaftów mogą mieć różna średnice pod gripem (typowo od 0,58 do 0,62 cala)
 • dodatkowe warstwy dwustronnej taśmy do gripów (każda warstwa po 0,015 cala) mogą być zastąpione kilkoma warstwami jednostronnej taśmy maskującej, ale dostępne papierowe taśmy maskujące mają różne grubości w zakresie od 0,003 do 0,005 cala. Dlatego warstwa taśmy maskującej owinięta na szafcie zwiększa jego średnicę o 0,006 – 0,010 cala. Należy sprawdzić grubość taśmy maskującej przed przeliczeniem takiej zamiany.

taśma dwustronna na zdjęciu …
taśma jednostronna (maskująca) na zdjęciu …

 

powrót do: Kij golfowy

aktualizacja: luty 2021