Prawidłowa długość kija może być dobrana przy pomocy dwóch metod – statycznej i dynamicznej.
Dynamiczne dobieranie długości
Dobieranie dynamiczne, przeprowadzane podczas wykonywania przez golfistę swingów, jest metodą bardziej dokładną. Jej celem jest określenie długości kija, która daje optymalną postawę, ruch i która umożliwia osiąganie największej odległości i precyzji uderzenia. W tej metodzie nie stosuje się obliczeń – tylko próby swingu, obserwacje i poprawki.
Statyczne dobieranie długości
Statyczne dobieranie długości korzysta tylko z pomiarów i obliczeń. Ta metoda jest mniej dokładna, ale szybsza i łatwiejsza. Daje ona golfiście podstawowy komfort ustawienia i sylwetki. Jest to również dobry punkt wyjścia do dalszej analizy swingu i dynamicznego dopasowania długości kijów.
Istnieje kilka metod dopasowania statycznego. Wszystkie oparte są o różnice w wymiarach ciała golfistów. Wszystkie potrzebne do wykonania pomiary pokazano na rysunku poniżej.
Metoda nr 1 – Długość kija wg tabel producentów
Wielu producentów publikuje tabele, które wskazują niezbędną korektę długości kija w zależności od wysokości golfisty i odległości jego (jej) nadgarstka do podłogi (WtF). Wyniki stosowania tej metody są bardzo „zachowawcze” pod względem zmiany długości. Najbardziej prawdopodobnym powodem jest to, że korekty długości większe niż 2,5 cm (1 cal) powodują znaczne zmiany wartości swingweight i MOI. Kompensacja tych zmian wymagałaby produkcji wielu różnych główek, co oczywiście jest bardziej skomplikowane dla producentów. Niemniej jednak poniższy kalkulator podaje średnie wartości proponowane w różnych tabelach producentów.
Metoda nr 2 – Długość kija zależna od wzrostu golfisty
To kolejna metoda proponowana przez producentów. Do określenia długości kija brana jest po prostu różnica wzrostu konkretnego golfisty i golfisty „standardowego” *. Stosowana jest korekta długości kija o 1 cal na każde 5 cali różnicy wzrostu. Ta metoda jest również raczej „zachowawcza” i może być stosowana tylko dla dorosłych golfistów z klasycznymi proporcjami ciała.
Metoda nr 3 – Długość kija zależna od wysokości końców palców
Obliczenia w tej metodzie oparte są na odległości między podłogą a opuszkami palców golfisty, gdy stoi on (ona) wyprostowany z rękami zwisającymi prosto – patrz FtF (Fingertip to Floor) na rysunku poniżej. Korekta długości zależy od różnicy między FtF konkretnego mierzonego golfisty od FtF „standardowego” golfisty *. Różni autorzy mówią o różnych wskaźnikach zmian: od ¼ cala do jednego cala dla każdy cal różnicy FtF. W poniższym kalkulatorze stosujemy współczynnik ¾, który naszym zdaniem jest najbardziej odpowiednim współczynnikiem.
Metoda nr 4 – Antropometria
Metoda ta opiera się na proporcjach części ciała i kątach zginania, które występują przy ustawianiu ciała golfisty podczas adresowania piłki. Obliczenia są opracowywane przez nas i każda opinia od użytkowników, którzy spróbują je zastosować będzie bardzo pomocna w dalszej pracy.
*) „Standardowy” golfista ma 178 cm wzrostu (5’10 ”) dla mężczyzny i 165 cm (5’5”) dla kobiety
Wyniki wszystkich czterech metod można sprawdzić przy użyciu poniższego kalkulatora. Pokazują one zalecane korekty długości w stosunku do „standardowej” długości fabrycznej kija. Wyświetlane są cztery różne estymacje korekty i użytkownicy mogą dowolnie z nich korzystać według własnego uznania i na własne ryzyko.
UWAGI:
- Najczęściej nominalna (fabryczna) długość kijów damskich jest mniejsza od męskich o jeden cal. Z tego powodu należy odpowiednio zaznaczyć rodzaj oryginalnego kija.
- Zmiany długości większe niż 2,5 cm (1 cal) powodują znaczne zmiany wartości swingweight i momentu bezwładności (MOI) kija. Takie niechciane zmiany te mogą być częściowo skompensowane odpowiednią korektą kąta lie i/lub masy główki kija.
Zobacz kalkulatory:
– kompensacji zmian długości zmianą kąta lie
– kompensacji zmian długości zmianą masy główki
Ścieżka menu:
aktualizacja: wrzesień 2021