Wyniki gry

Wynik rundy golfa jest obliczany przy uwzględnieniu formatu, w którym runda była rozgrywana. Dwa podstawowe typy rozgrywek i obliczania wyników w golfie to Match Play i Stroke Play.

Rozgrywki Match Play są rozstrzygane na poszczególnych dołkach². Strona (gracz lub drużyna) z mniejszą liczbą uderzeń (netto lub brutto) wygrywa grany dołek. Całe zawody wygrywa strona, która wygrała większą liczbę dołków.

W rozgrywkach Stroke Play obliczana jest całkowita liczba uderzeń w jednej lub większej liczbie rund 18 dołkowych. Zawody wygrywa strona (gracz lub drużyna) z najmniejszym łącznym wynikiem (netto lub brutto).

Zawody Stableford, Par i Bogey są rozgrywane na zasadach Stroke Play, natomiast wynik jest obliczany poprzez porównanie liczby uderzeń uzyskanych na poszczególnych dołkach z zadaną wartością nominalną (par dołka). Rozgrywki Par i Bogey łączą cechę charakterystyczną formuły Match Play (wygrywanie lub przegrywanie dołków) z zasadami gry Stroke Play.

wynik stroke play strokeplay

wyniki match play matchplay

 

Wiele formatów turniejów golfowych może być rozgrywane według zasad Match Play albo Stroke Play. Niektóre z nich są wymienione w Regułach Gry w Golfa i Regułach Handicapowych WHS, wobec czego są one nazywane formatami „oficjalnymi”. Oficjalne formaty turniejów golfowych zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Oficjalne formaty turniejów golfowych

Format

Zasady obliczania wyników

Match Play

Stroke Play
(Stableford, Par)

Single

Threesome

Foursome

Greensome

Three Ball

Four Ball

Best-Ball

 

Inne formaty turniejów niewymienione w dokumentach R&A są “nieoficjalne”, ale często stosowane w zawodach towarzyskich lub klubowych. Są to turnieje: Scramble (Ambrose), Texas Scramble, Patsome, Chapman, String, No Alibis, Portuguese Caddy i Flags.

Trzecia grupa obejmuje formaty stosowane w rozgrywkach stanowiących zakład między stronami: Nassau, Bingo-Bango-Bongo, Skins i dziesiątki innych.

Krótkie opisy powyższych formatów są dostępne w zakładce Słownik. Kliknięcie w podkreśloną nazwę formatu wyświetla jego opis.

 

powrót do: Strona Główna

aktualizacja: styczeń 2017