Przeliczniki jednostek miary

Do czego potrzebne są przeliczniki jednostek?

Ludzie na całym świecie używają różnych jednostek miary. Najstarsze systemy pochodzą z Mezopotamii i Egiptu. Od tego czasu ludzkość opracowała setki różnych jednostek miary. Niektóre z nich są nadal w użyciu. W Europie kontynentalnej najczęściej używa się jednostek metrycznych, natomiast w Wielkiej Brytanii i USA najpopularniejszy jest system imperialny (brytyjski). Dotyczy to wielu jednostek odległości, prędkości, masy, temperatury i innych.

jednostki długości imperialne brytyjskie - przeliczniki jednostek

 

Różnice w stosowanych jednostkach miary czasami utrudniają życie, a w skrajnych przypadkach prowadzą do poważnych problemów. Na przykład w 1999 roku NASA Mars Climate Orbiter został zniszczony w wyniku wypadku spowodowanego błędną informacją o wartości siły (niuton vs funt).

Nawet jeśli nie jesteś inżynierem NASA, ile razy nieznajomość jednostek miary uniemożliwiała Ci pełne zrozumienie czytanego tekstu? W świecie golfa najbardziej popularnym wyzwaniem są długości dołków i odległości na polu. W niektórych regionach odległości wyrażane są w jardach, a w innych w metrach. Temperatury w prognozie pogody podawane są w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita. W praktyce każdy golfista przynajmniej raz w życiu musiał przeliczyć jednostki miary.

Dlatego przygotowaliśmy nasze narzędzia do przeliczania jednostek. Dzięki tym prostym i szybkim kalkulatorom każdy może łatwo zamieniać różne jednostki. Przygotowaliśmy też inne kalkulatory, takie jak przelicznik jednostek kątowych, który zawiera dodatkowo kilka funkcji trygonometrycznych.

 

Zobacz przeliczniki jednostek miary dostępne na kolejnych podstronach:

 

powrót do: Strona Główna

aktualizacja: sierpień 2021