Tor lotu piłki

Tor lotu piłki golfowej może mieć wiele różnych kształtów. Każdy kształt ma swoją nazwę w języku-żargonie golfowym. Nazwy zależą głównie od kierunku w którym piłka startuje i kierunku, w którym skręca w powietrzu.

Kierunek początkowy lotu piłki zależy przede wszystkim od kierunku ruchu główki kija w momencie uderzenia. Piłka może startować prosto w zamierzonym kierunku uderzenia albo zboczyć na lewo lub prawo (push i pull).

pull i push - tor lotu piłki golfowej

Zakrzywienie toru lotu w powietrzu zależy od rotacji (obrotów piłki) wokół osi pionowej (sidespin). W zależności od kierunku skręcania oraz zamiarów gracza uderzenie jest określane jako:

  • draw albo fade jeśli skręcanie jest zamierzone,
  • hook albo slice jeśli skręcanie jest nieplanowane.

draw hook fade slice tor lotu piłki golfowej

Charakterystyczne jest to, że nazwy kształtów nie zależą od tego, czy piłka leci w prawo albo w lewo. Odnoszą się natomiast do relacji kierunku krzywizny lotu z kierunkiem ustawienia gracza (prawo albo leworęcznego) do uderzenia (outside, inside).

Podstawowe rodzaje torów lotu piłki pokazano na rysunku.

Trajektoria lotu piłki

Gdy piłka nie startuje prosto i dodatkowo skręca w powietrzu nazwy stają się bardziej skomplikowane. Pokazują to rysunki poniżej.

slice

hook

Oprócz powyższych kształtów wiele niezbyt udanych uderzeń ma nazwy slangowe takie jak np.: dribbler, duff, flyer, skull, worm burner i wiele innych.

 

Ścieżka menu:

aktualizacja: maj 2022